Jak zabezpieczyć zioła przed zimą?

Opublikowano 2012-09-21

     Zioła w większości są bardzo odpornymi roślinami, ale wiele ziół nie jest w stanie przetrzymać bardzo silnych mrozów zimą. Rośliny roczne przenosi się do pomieszczeń gdzie przedłużają swoją wegetację, nawet o kilka miesięcy. Podstawową czynnością jesienną jest zabezpieczenie niektórych ziół przed zimą.

Najbardziej wrażliwy na mróz jest rozmaryn, a pozostawiony na zewnątrz, nawet dokładnie zabezpieczony może nie przetrwać zimy.
źródło: http://www.flickr.com/

Zioła narażone na działanie mrozu w czasie zimy:

 

 • szałwie (m.in. ananasowa),
 • tymianek,
 • macierzanki (bardziej delikatne),
 • rozmaryn,
 • cząber górski,
 • kocanki wąskolistne,
 • lippia trójlistna,
 • pelargonia,
 • koper włoski,
 • bylica estragon,
 • bylica (A. araborescens),
 • lawenda (niektóre odmiany).

 

Co należy zrobić?

 

 1. Wrażliwe zioła w ogródkach należy okryć słomiastym obornikiem, słomą, torfem, ziemią, kompostem lub innym materiałem zabezpieczającym przed silnymi mrozami.
 2. Zioła w doniczkach  należy przenieść na zimę do chłodnego i widnego pomieszczenia (garaż, komórka, nie ogrzewana szklarnia), nawet jeśli nie będzie tam za ciepło i przechowywać tam do wiosny.
 3. Zioła należy przenosić gdy temperatura w pomieszczeniu i na zewnątrz jest zbliżona. Duża różnica temperatur źle wpływa na wegetacje i aklimatyzację ziół.
 4. Należy podlewać tak zioła, aby nie miały ani za sucho i ani za mokro.
 5. Rozmaryn, tymianek i szałwię (zioła śródziemnomorskie) można postawić w ciepłym miejscu, jednak pod warunkiem że będzie wystarczająco słoneczne.
 6. Przy pierwszych jesiennych chłodach należy przenieść do pomieszczenia bazylię.

 

 

Nazwa rośliny

 Jak zabezpieczamy zioła przed zimą?
Bazylia wonna Bazylia może przezimować jeżeli przed zakwitnięciem zostanie dokładnie przycięta, a na okres zimowy umieszczona w dobrze oświetlonym miejscu. Już przy nieznacznych przymrozkach więdnie. Liście uszkodzone przez mróz czernieją.
Bylica estragon Zimą estragon należy chronić przed mrozem, zwłaszcza gdy nie ma jeszcze śniegu. W ogrodzie najlepiej jest uprawiać kilka, można wtedy mieć pewność że jedna z nich przeżyje zimę.
Majeranek Chcąc mieć świeży majeranek do dyspozycji również zimą, należy wysiać nasiona także raz w lipcu. Sadzonki należy następnie przesadzić do doniczek.
Rozmaryn Potrzebuje dużo światła, także w okresie zimowania. Zimą temperatura powinna wynosić od 10°C do 15°C. Pod koniec sierpnia trzeba zabrać roślinę aby nie zamarzła. Zimą należy ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia. Najlepiej przenieść rozmaryn do szklarni lub w słoneczne cieple miejsce.
Tymianek /Macierzanka Tymianek może przezimować na zewnątrz, należy chronić  jednak wrażliwe odmiany przed mrozem. Starsze osobniki źle znoszą zimę na zewnątrz, dobrze jest więc odnawiać rośliny co trzy lata.
Melisa lekarska Melisa bez trudności zimuje w ogrodzie, wystarczy ją trochę przykryć, aby nie zamarzła.
Kocanka wąskolistna W czasie przymrozków kocanki mogą czasowo obumierać dlatego należy ochraniać liście za pomocą np. rękawa ze słomy. Na obszarach, gdzie temperatura spada poniżej -5°C, należy  zabierać kocanki na zimę do pomieszczenia.
Mirt Przenosić na zimę do chłodnego i jasnego pomieszczenia.  Minimalna temperatura otoczenia – 5°C.
Lebiodka Lebiodkę należy ściąć przed pierwszymi przymrozkami.
Pelargonia Pelargonie w doniczkach, trzeba wnieść na zimę do domu.

 

Przed przeniesieniem z ogrodu do domu należy obciąć około trzy czwarte rośliny.  Pelargonie należy przechowywać w pomieszczeniach jasnych, w temperaturze 5-8°C. W styczniu należy przenieść rośliny w cieplejsze miejsce. Z nowych pędów, które się pojawią można pobrać sadzonki.  Ukorzenione sadzonki wystawiamy na zewnątrz dopiero późną wiosną.
Szczypiorek Można przesadzić wczesną jesienią do doniczki.  Umieszcza się go w chłodzie, a gdy chcemy żeby się zazielenił przenosimy go do ciepłego pomieszczenia (tzw. pędzenie szczypiorku).
Lawenda szypułkowa, wełnista, francuska i dentata Nieodporne na mróz gatunki należy osłaniać lub trzymać w domu.

 

źródło: Wielka księga ziół. Lesley Bremness. Warszawa 1991. 

Podobne tematy:

Pielęgnacja i choroby ziół hodowanych w domu – FILM


Liczba odpowiedzi na Jak zabezpieczyć zioła przed zimą? 1

 1. Ela

  Co prawda szukałam informacji na temat zabezpieczenia domu, ale o ziołach też mi się przyda. Mam jeszcze w ogrodzie bazylię i miętę, myślisz, że jest sens je jeszcze suszyć?

Dodaj komentarz

TELEFON 537-810-118 || E-MAIL kontakt@ziolowo.pl
Copyright © 2012- ZIOŁOWO || Powered by WordPress || Designed by Contexture International & ZIOŁOWO

Licencja Creative Commons