Zioła prowansalskie (fran. herbes de Provence)

Opublikowano 2012-04-25

Prowansja jest olbrzymią skarbnicą naturalnych ziół i przypraw, ale również jest to kraina bogata w różnego rodzaju atrakcje turystyczne
źródło: http://flickr.com/

      Nazwa tej mieszanki pochodzi od  nazwy regionu we Francji – Prowansji, znanej z obfitości ziół aromatycznych. Zioła prowansalskie zawierają w swoim składzie duże ilości substancji czynnych, takich jak: olejki lotne, garbniki, gorycze, które pobudzają zmysł powonienia i smaku, wzmagają apetyt oraz korzystnie wpływają na trawienie. Dodane do potraw zapewniają im niepowtarzalny smak i aromat. Zioła prowansalskie są szczególnie polecane do przyprawiania sosów ziołowych, sałatek, twarogów, potraw z jaj oraz ziół. Stosowane są również do przyrządzania pieczeni, farszów i mięs mielonych oraz potraw z ryb i drobiu. Są bardzo często stosowane podczas gotowania potraw wchodzących w skład diety bezsolnej.

Doskonała i aromatyczna mieszanka ziół prowansalskich powinna składać się roślin zbieranych z dziko rosnących stanowisk.

Zestaw świeżych ziół, który można użyć od razu albo ususzyć.

SKŁADNIKI: 

Tymianek, lebiodka pospolita (oregano), cząber, rozmaryn, bazylia, szałwia, majeranek, mięta pieprzowa, koper włoski. Czasami także kwiaty lawendy.

      Podstawowy składnik ziół prowansalskich stanowi tymianek. Te zioła kuchenne można kupić w sklepie albo zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy tylko połączyć ze sobą kilka przypraw, niektóre dodatkowo rozdrobnić i zioła prowansalskie własnej roboty gotowe.

 

Zobacz również:

„Dania z Prowansji” Michel Montignac

Bazylia (Ocimum basilicum)

 

 

Dodaj komentarz

TELEFON 537-810-118 || E-MAIL kontakt@ziolowo.pl
Copyright © 2012- ZIOŁOWO || Powered by WordPress || Designed by Contexture International & ZIOŁOWO

Licencja Creative Commons