Ziołomania ogarnęła wszystkich

Opublikowano 2016-08-26
15 sierpnia wypada święto Matki Bożej Zielnej i właśnie wtedy odbyła się Ziołomania. Imprezie towarzyszyły warsztaty, wykłady, konkursy i kiermasz, a wszystko na terenie Osady Podegrodzie u podnóża Zamku Królewskiego w Niepołomicach.
 
 
DSC_2112
 
 
Na szczęście dopisała nam i pogoda i Państwa zainteresowanie. Pierwsi goście pojawiali się licznie jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego warsztatu dotyczącego porządkowania domu bez chemii, który poprowadziła Katarzyna Rudek. Kolejne warsztaty także miały prawie 200 procentową frekwencję. Dużym zainteresowanie cieszyły się zajęcia dotyczące robienia zielników, mydełek glicerynowych, warsztaty plenerowe czyli poszukiwanie roślin leczniczych na łące, a także te, na których robiliśmy oleje ziołowe i woreczki zapachowe.
 
Wiele osób zawitało na Podegrodzie, żeby wziąć udział w wykładach najpierw Renaty Więcław, która poruszała temat Boreliozy, a potem na tym wygłoszonym przez Ewę Schmidt, która opowiadała nam o ziołach w ayurvedzie.
 
Na samym końcu odbyły się warsztaty nalewkowe z degustacją. Tutaj uczniów, którzy chcieli spróbować swoich sił, albo udoskonalić technikę nastawiania nalewek, było najwięcej.
 
Dodatkowo imprezę urozmaicali wystawcy. Na stoisku Kozie Frykasy odbywały się warsztaty robienia bundzu koziego, który trwał z przerwami od godziny 13.00 do 16.30, a zakończył się także degustacją. Były też pokazy wycinania napisów w drewnie, a także rozmowy o pszczołach i miodzie, a także próby samodzielnego robienia pierogów z kaszą gryczaną i pokrzywami, czy świec z prawdziwego wosku pszczelego.
 
Interesujący byli także nasi goście, którzy nie tylko przyszli dowiedzieć się czegoś o ziołach i zdrowiej żywności, ale także już stawiający pierwsze kroki w tych dziedzinach np. w tłoczeniu olejów na zimno, hodowaniu ziół. Wszyscy chętnie rozmawiali i dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
 
15 sierpnia to dzień, w którym zgodnie z tradycją wierni niosą do kościoła bukiety ziół. Data zobowiązywała, dlatego też na imprezie odbywającej się tego dnia nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy ziołowy bukiet. I tutaj nasi goście świetnie się spisali. Przynieśli wspaniałe bukiety, z których wybraliśmy trzy nie tylko piękne, ale też – i to kryterium było najważniejsze – najbogatsze w rośliny lecznicze.
 
Kolejnym konkursem, w którym można było wykazać się wiedzą, był turniej rozpoznawania ziół. Nie był może bardzo łatwy, ale i tak uczestnicy dobrze sobie z nim radzili.
 
 
DSC_2143
 
 
To był niezapomniany dzień. Dowiedzieliśmy się, jak wiele osób, w każdym właściwie wieku, zainteresowanych jest ziołami, zdrową żywnością i wspólnym spędzaniem czasu. Cieszymy się, że było z nami tylu mieszkańców gminy Niepołomice, ale też z tego że na imprezę przyjechali ludzie z tak odległych od nas miejsc. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze wiele razy, a Ziołomania będzie odbywała się cyklicznie.
 
Dziękujemy Marcinowi Krysiakowi, który robił piękne zdjęcia. Specjalne podziękowania kieruję także dla: Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach oraz Fundacji Zamek Królewski, które przyczyniły się do tego, aby Ziołomania mogła się odbyć.
 
Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Ziołomani w galerii na stronie www.ziołomania.pl
 
DSC_2127

 

Dodaj komentarz

TELEFON 537-810-118 || E-MAIL kontakt@ziolowo.pl
Copyright © 2012- ZIOŁOWO || Powered by WordPress || Designed by Contexture International & ZIOŁOWO

Licencja Creative Commons