W książkach kucharskich poświęconych kuchni indyjskiej bardzo często występują potrawy określone nazwą „curry” (kari). Słowo to stworzyli Anglicy, a pochodzi ono od wyrazu „turcarri” w języku tamilskim. „Curry” u Hindusów nie oznacza bynajmniej jednej przyprawy, jak można by przypuszczać, ale jest sposobem przyrządzania potraw przy użyciu całego zestawu ziół i przypraw: kurkumy, kardamonu, kolendry, kminku, imbiru, goździków, cynamonu i wielu innych.
Curry można przyrządzać z mięsa, drobiu, ryb, krabów, warzyw, grzybów, a nawet jaj. Gotuje się je na wolnym ogniu pod przykryciem w przetopionym lub sklarowanym maśle ghee lub oleju roślinnym. Potrawy curry pozornie są do siebie bardzo podobne, ale smakosz będzie je odróżniał, gdyż o smaku potraw decyduje odpowiednia kompozycja ziół i przypraw. Zależnie od tego, jakie przyprawy zostaną zastosowane, curry może być piekielnie ostre (Madras) lub przypominające węgierskie paprykarze (Pendżab, Uttar Pradeś). Można
również przyrządzić curry zupełnie delikatne w smaku, eliminując z przypraw pieprz i chili. Curry to nie tylko nazwa potraw indyjskich, obecna w różnej postaci w całej Azji, ale jedna z najpopularniejszych mieszanek przypraw.
Curry jako proszek…
…to mieszanka zmielonych przypraw i ziół. W jej skład wchodzą między innymi: kurkuma, kozieradka, kolendra, gałka muszkatołowa, pieprz czarny, chili, czosnek, kardamon, goździki, kmin rzymski, kmin azjatycki, cynamon, imbir oraz sól. Pikantność tej przyprawy zależy od zawartości ostrej chilli. Przyprawy curry w postaci sproszkowanej raczej nie używa się w kuchni indyjskiej. Najczęściej stosowana jest przyprawa „Garam masala”, albo dodaje się do dania poszczególne składniki, które w efekcie tworzą danie curry.
Przyprawa curry ma barwę czerwoną lub żółtą, w zależności od doboru składników. Curry indonezyjskie jest ostrzejsze i bardziej aromatyczne od indyjskiego. Hinduskie gospodynie same przygotowują tę ziołowo-korzenną mieszankę. Curry szczególnie nadaje się do aromatyzowania ryżu, któremu użycza pięknej żółtej barwy. Nadaje się również do różnego rodzaju sosów.
Mieszanka przypraw curry zrobiona samodzielnie w domu.
SKŁADNIKI:
1 łyżka nasion kolendry
1 łyżka kurkumy
0,5 łyżki nasion kminu rzymskiego
0,5 łyżeczki pieprzu ziarnistego
0,5 łyżeczki papryki ostrej
0,5 łyżeczki nasion zielonego kardamonu
0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
2 łyżeczki cynamonu
4 sztuki goździków
Wszystkie przyprawy w ziarenkach należy zmielić np. w młynku do kawy. Można też wcześniej uprażyć całe przyprawy na rozgrzanej patelni (około 3 minuty), wystudzić i dopiero zmielić. Przyprawy oryginalnie zmielone (kurkuma, cynamon, gałka muszkatołowa) łączymy z pozostałymi. Najlepiej przechowywać gotową mieszankę w szczelnym słoiku przez okres 6 -12 miesięcy.
Na rynku jest duża oferta gotowych proszków curry. Dla ułatwienia wyboru odpowiedniej mieszanki przypraw poniżej podaję składniki curry produkowanej przez wybrane firmy.
Kamis (25 g)
Składniki: kurkuma, kozieradka, kolendra, gałka muszkatołowa, pieprz czarny, chili, czosnek, kardamon, goździki, kmin rzymski, cynamon, imbir oraz sól i glutaminian sodu (wzmacniacz smaku).
Prymat (20 g)
Składniki: przyprawy (kurkuma, imbir, gorczyca biała, cynamon, kolendra, goździki, papryka słodka, chili, pieprz czarny), sól, substancja wzmacniająca smak i zapach (glutaminian sodu), czosnek, cukier.
Dary Natury (60 g)
Składniki: kurkuma 17%, pieprz czarny, papryka ostra, kolendra, imbir, kardamon, kminek, goździki, gałka muszkatałowa, cynamon, pieprz biały, pieprz biały w różnych proporcjach.
Kotanyi młynek (45 g)
Młynek curry mieszanka przypraw.
Składniki: kozieradka, kurkuma, nasiona gorczycy, kolendra, papryka, kmin, pieprz czarny.
Cykoria (25 g)
Składniki: kurkuma, imbir, pieprz, kolendra, kmin rzymski i chili. Mieszankę curry wzbogacać może również dodatek goździków, cynamonu czy gałki muszkatołowej.
House of Asia (60 g)
Składniki: kolendra, kurkuma, chilli, gorczyca, kminek, pieprz, kozieradka, czosnek, sól, koper włoski.
źródło: Maciej E. Halbański. Potrawy z różnych stron świata. Warszawa 2000.