Syrop różany na miodzie lipowym

Opublikowano 2012-06-13

Świeżo zebrane płatki róży rozłożone na białym papierze po to by wyszły wszystkie robaczki

Idealny „lek” na przeziębienie i wzmocnienie organizmu. Zalecany w zakażeniach bakteryjnych z wysoką gorączką. Jest bardzo bogaty w łatwo przyswajalną witaminę C. Działa skutecznie  na błony śluzowe całych dróg oddechowych. Upłynnia wydzielinę zalegającą w oskrzelach i gardle. Idealny na kaszel. Miodem tym leczono powszechnie bóle głowy. Pomaga po za tym w napięciu nerwowym, bezsenności, stanach lękowych i wyczerpaniu psychicznym, osobom żyjącym w ciągłym stresie i prowadzących wyczerpujący tryb życia.

Miód  lipowy zawiera związki występujące w kwiatach lipy: olejek eteryczny, flawonoidy (hesperetyna, hesperydyna, rutyna, izokwercytryna i tiliarozyd), kwasy organiczne, glikozyd tiliacyna, związek triterpenowy tarakserol, garbniki, związki goryczkowe, saponiny. Miód lipowy jest ponadto bogaty w enzymy (oksydaza glukozy, amylazy, inwertaza). Płatki róży zawierają flawonoidy (m.in. kemferolu, mirycetyny, kwercetyny), antocyjany, karotenoidy, glikozydy flawonoidowe, olejek eteryczny, kwasy fenolowe (m.in. kwasu galusowego) oraz taniny.

SKŁADNIKI:

60 g świeżo obranych płatków róży (około 1 nabitej szklanki),

Płatki róży zalane wodą

180 ml wody (około 1 szklanki),

300 g miodu lipowego (słoiczek).


 1. Płatki róży zalewamy prawie wrzątkiem – nie gotujemy aby nie stracić za wiele witaminy C. Przykrywamy i odstawiamy na dobę (można dodać odrobinę alkoholu i mieszać aby wyekstrahować jak najwięcej barwników i witaminy C).
 2. Po tym czasie odciskamy dokładnie płatki, filtrujemy napar przez gazę. Napar ten podgrzewamy ale nie gotujemy tak do około 50°C (w celu łatwiejszego połączenia z miodem, a także by nie stracić cennych właściwości miodu).
 3. Do miodu lipowego dodajemy napar i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji gęstego syropu.
 4. Taki syrop należy przechowywać w temperaturze od 4°C do 10°C i chronić przed słońcem ponieważ promienie słoneczne powodują rozkład zawartych w nim enzymów.

Syrop gotowy do spożycia

Syrop różany ma barwę ciemnego karmelu i wspaniały zapach. Jest bardzo smaczny, uspokaja, łagodzi przemęczenie. W czasie silnej infekcji dróg oddechowych i przy uporczywym kaszlu stosować trzy razy dziennie:

 • dzieci po łyżeczce,
 • dorośli po łyżce.

Jeśli chcemy dodać do herbaty to tylko wtedy gdy temperatura osiągnie mniej więcej 50°C (by nie stracić cennych właściwości syropu). Taki syrop charakteryzuje się wyższą aktywnością antybiotyczną w porównaniu z aktywnością w naturalnym miodzie nie rozcieńczonym. Po dodaniu wody do miodu powstawanie nadtlenku wodoru (odpowiedzialnego za właściwości antybiotyczne miodu)  zachodzi dużo szybciej.

 

Podobne tematy:

Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego (miodek majowy)

Zioła, preparaty i mieszanki ziołowe na kaszel, przeziębienie i gorączkę

Liczba odpowiedzi na Syrop różany na miodzie lipowym 2

 1. Lidia

  Czy zamiast miodu lipowego mogę użyć innego, np. spadziowego?

 2. magda

  Ja to piję syrop o smaku miodu, z wyciągiem z bluszczu i prawoślazu dicotuss. Takie domoe specyfiki jakoś na mnie nigdy nie działały :/

Dodaj komentarz

TELEFON 537-810-118 || E-MAIL kontakt@ziolowo.pl
Copyright © 2012- ZIOŁOWO || Powered by WordPress || Designed by Contexture International & ZIOŁOWO

Licencja Creative Commons