Ziołowe sposoby w walce z nadciśnieniem

Opublikowano 2015-09-03

Nadciśnienie tętnicze to powszechne schorzenie cywilizacyjne, polegające na podwyższeniu skurczowego (>140 mm Hg) lub rozkurczowego (>90 mm Hg) ciśnienia tętniczego, najczęściej zaś jednego i drugiego. Nadciśnienie tętnicze stwierdzamy, gdy minimum dwa pomiary, wykonane w czasie różnych wizyt kontrolnych, wykazują wysokie wartości.

Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona i może być wywołana czynnikami wewnętrznymi (np. chorobą nerek, gruczołów dokrewnych, układu nerwowego) lub (częściej) może to być nadciśnienie pierwotne o nieznanym pochodzeniu, Najpierw należy ustalić i podjąć leczenie przyczyny schorzenia, a ponadto stosować leki moczopędne, hamujące aktywność układu współczulnego, blokujące zwoje wegetatywne lub rozszerzające tętniczki. Preparaty ziołowe odgrywają rolę pomocniczą w zwalczaniu nadciśnienia, zwłaszcza postaci lżejszych.

Niezależnie od leczenia konwencjonalnego, bardzo skuteczna może być terapia ziołowa, szczególnie w łagodniejszych stadiach nadciśnienia tętniczego. Sprawdzone pod tym względem są preparaty oparte na surowcach z poniższych roślin.

Czosnek niedźwiedzi- Pomaga zwalczać dolegliwości sercowe i bezsenność, wywołane zaburzeniami żołądkowymi, a także zawroty głowy, uczucie ucisku w głowie i duszność, które mają swoją przyczynę w zwapnieniu tętnic i nadciśnieniu.

Kozłek lekarski działa uspokajająco i reguluje ciśnienie. Picie naparów z niego odpręża, oddala stany lękowe, obniża napięcie mięśni, usuwa bóle głowy i inne skutki stresu i zmęczenia oraz pomaga zasnąć.

Chmiel zwyczajny – Stosowane są głównie szyszki chmielu. Preparaty wykonane z tego surowca między innymi obniżają ciśnienie tętnicze krwi i działają uspokajająco. Znajdują zastosowanie w leczeniu pomocniczym łagodnego nadciśnienia tętniczego, w stanach nadpobudliwości nerwowej i w zaburzeniach snu.

Serdecznik pospolity – Ziele serdecznika obniża ciśnienie tętnicze, wpływa regulująco na czynność układu przewodzącego serca, działa uspokajająco oraz przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego. Stosowane jest w początkowym okresie nadciśnienia tętniczego, w nerwicach sercowo-naczyniowych, w nadmiernej pobudliwości nerwowej, a także w stanach skurczowych przewodu pokarmowego.

owoc głogu

Owoce i kwiaty głogu – Wzmacniają i regulują pracę serca, niwelują arytmię. To doskonały lek na różnego rodzaju stresy i nerwice oraz spowodowane przez nie: bezsenność, duszności, ucisk serca, tachykardię i palpitacje. Głóg wykazuje również działanie moczopędne, usuwając nadmiar płynów z organizmu, dzięki czemu obniża ciśnienie.

Jemioła pospolita – Polecana jest przy poważnych zburzeniach krążenia. Dzięki zawartości substancji, które normalizują metabolizm całego organizmu, jemioła obniża podwyższone ciśnienie lub podwyższa ciśnienie zbyt niskie.

Dzika róża – Owoce wykazują kompleksowe pozytywne oddziaływanie na układ krwionośny. Przede wszystkim wzmacniają ściany naczyń i poprawiają mikrokrążenie. Zawarty w nich kwas askorbinowy odpowiedzialny jest za zachowanie odporności mechanicznej naczyń włosowatych, dzięki czemu zapobiega udarom. Owoce dzikiej róży przyjmowane naprzemiennie z innymi ziołami wzmacniają ich dobroczynne oddziaływanie na serce.

Werbena pospolita pozytywnie wpływa na centralny układ nerwowy, działając uspokajająco i przeciwdepresyjnie. Jest dobrym lekiem na bezsenność, różnego rodzaju nerwice i stresy. Dzięki swoim właściwościom moczopędnym pomaga pozbyć się z organizmu nadmiaru wody i reguluje podwyższone ciśnienie.

Aronia – Owoc ten zawiera bioflawonoidy, przede wszystkim rutynę i antocyjany – działają one bardzo korzystnie na naczynia krwionośne. Wzmacniają je, uelastyczniają, uszczelniają ich ściany i regulują przepuszczalność. Poza tym, bioflawonoidy przyczyniają się do obniżenia ciśnienia.

Liście drzewa oliwkowego mają właściwości obniżające ciśnienie krwi i poprawiające funkcjonowanie układu krążenia. Badania naukowe wykazały istotny związek między konsumowaniem oliwy z oliwek a niską zapadalnością na choroby niedokrwienne serca – chodzi tu o chorobę wieńcową w tym między innymi zawał serca oraz na występowanie niższych wartości ciśnienia tętniczego.

 

 

pesto z czosnku

Przyprawa z czosnku niedźwiedziego

Świeże liście czosnku posiekać drobno jak szczypiorek posypywać nimi chleb, zupy, sosy, sałaty i potrawy mięsne. Możemy również jeść całe liście na kromce chleba z masłem, piec chleb i bułeczki z czosnkiem, robić z niego pesto jako dodatek do makaronu.

Herbatka z jemioły (zimny wyciąg)

1 kopiasta łyżeczka jemioły

250 ml zimnej wody

Jemiołę należy zalać zimną wodą na noc. Rano całość lekko podgrzać i przecedzić. Jeżeli porcja dzienna jest większa, należy herbatkę przechowywać w termosie przepłukanym wrzącą wodą lub za każdym razem podgrzewać ją w łaźni wodnej.

jemioła

Wyciąg z czosnku (bezwonny)

30 ząbków czosnku

1 l przegotowanej chłodnej wody

500 g cytryn

30 ząbków czosnku obrać z łusek, posiekać bardzo drobno lub utrzeć na miazgę, ewentualnie zmiksować w 1 l przegotowanej chłodnej wody, dodać sok z 500 g cytryn, wymieszać, rozlać do małych słoików z przykrywkami i przechowywać w lodówce. Pić po 1 łyżeczce do herbaty lub 1 łyżce stołowej 1-3 razy dziennie na 1 godz. przed posiłkami. Przy dłuższym stosowaniu należy kontrolować ciśnienie krwi – dotyczy to zwłaszcza osób o niskim ciśnieniu. Wyciąg ma wszystkie działania czosnku.

Dodaj komentarz

TELEFON 537-810-118 || E-MAIL kontakt@ziolowo.pl
Copyright © 2012- ZIOŁOWO || Powered by WordPress || Designed by Contexture International & ZIOŁOWO

Licencja Creative Commons