Małe ogródki ziołowe cz.I

Opublikowano 2013-10-11

 

Małe ogródki ziołowe są super sprawą. Dobrze jeżeli są zlokalizowane blisko kuchni, koło tarasu czy po prostu w pobliżu domu. Po pierwsze szybko  można zerwać aromatyczne zioła, a po drugie  zapach z takiego kącika będzie koił nasze zmysły. Jeżeli zdecydujemy się na założenie kącika ziołowego powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę ile będziemy mieli czasu na jego pielęgnację. Duże rozmiary naszego ogródka mogą  spowodować, że nie  zadbamy o niego tak jak należy.

 

DSC02757a

IDEALNE MIEJSCE na założenie zielnika to takie, które w 3/4 powierzchni jest nasłonecznione przez znaczna część dnia. Najlepiej żeby takie miejsce  było częściowo zacienione i osłonięte od wiatru. Zawsze można stworzyć samemu taka osłonę na przykład sadząc żywopłot czy ustawiając kratę po której będą pięły się  inne rośliny.

DSC02762a

Jeżeli już wybraliśmy miejsce to dobrze byłoby mieć PROJEKT. Musimy zdecydować jak będzie wyglądał nasz ogródek ziołowy. Może być oddzielnym, specjalnie założonym elementem lub też częścią istniejącego już ogrodu. Czy będzie nieregularny czy oparty na wzorach geometrycznych zależy tylko od nas. Pozorny nieład wymaga takiego posadzenia roślin aby nie konkurowały ze sobą i miały dostęp do światła.

DSC06645a

Jak mamy projekt to równie dobrze możemy mieć PLAN. Przy małych ogródkach czasami nie ma sensu robić planu natomiast gdy zdecydujemy się na większe to należy uwzględnić ścieżki, ogrodzenia, budynki, drzewa, ławeczkę lub krzesło.

7204177170_a37d3606e5

Kolejnym krokiem jest przygotowanie gruntu. Wiele ziół urośnie na ubogim, kamienistym gruncie, ale tylko niektóre poradzą sobie w podmokłej ziemi. Zioła lubią lekką, dobrze napowietrzona glebę, która jest zdolna do zatrzymywania wilgoci i substancji odżywczych. Najlepiej zabrać się za tworzenie ogródka ziołowego wczesną wiosna. Przed wsianiem lub wsadzeniem roślin należy przekopać ziemię, zgrabić i dokładnie rozbić bruzdy. Dobrze jest zostawić ją na tydzień aby osiadła w przypadku siania, natomiast gdy chcemy posadzić rozsady ziół możemy to zrobić od razu.

7237507956_daa247517c

Do uprawy takich ziół jak lawenda, rozmaryn, szałwia, tymianek, cząber dla poprawienia drenażu zaleca się dodanie piasku do ziemi. Dla poprawienia  struktury i żyzności gleby można dodać kompost, z którego na pewno ucieszą się takie zioła jak mięta czy szczypiorek.

485402312_44b1ba43cf

Sadząc zioła należy pamiętać, że się  szybko rozrosną dlatego powinniśmy zachować odpowiednie odstępy między nimi.

3530116484_5e9fb432c8

Dla poprawienia kondycji roślin możemy położyć ściółkę.  Ściółka chroni korzenie przed zimą, ogranicza wzrost chwastów, ale także pobudza wzrost szczawiu, portulaki, litworu, mięty czy marchewnika w trakcie okresu wegetacyjnego.

4636454027_89cc5dc3cb

5334290766_1cfbf25b00

Rośliny śródziemnomorskie, takie jak rozmaryn, szałwia, lawenda, tymianek bardziej skorzystają z warstwy żwiru lub keramzytu, jeśli gleba jest bardzo wilgotna.

5838309139_41a361e319

Założenie takiego małego ogródka ziołowego nie jest trudne. Raz posadzone zioła wieloletnie na długo pozostaną w ogródku. Wystarczy zadbać o odpowiednie podlewanie (w czasie upałów obowiązkowo), nawożenie i ochronę przed szkodnikami (ślimakami, mszycami).

Życzę powodzenia w zakładaniu własnych ogródków ziołowych:)

Ps. Ja swój muszę przenieś w inne miejsce. Ale to już na wiosnę.

Liczba odpowiedzi na Małe ogródki ziołowe cz.I 2

  1. Agnieszka

    A czy mogę liczyć na porady dotyczące takiego ogródka ziołowego ale na…balkonie? W tym przypadku nie będą to raczej wieloletnie rośliny…a może się mylę?
    pozdrawiam!

    • Jadwinia

      Nie ma sprawy. A dlaczego nie wieloletnie? Tymianek, lawenda, rozmaryn są wieloletnimi roślinami które obowiązkowo musisz mieć u siebie na balkonie:D

Dodaj komentarz

TELEFON 537-810-118 || E-MAIL kontakt@ziolowo.pl
Copyright © 2012- ZIOŁOWO || Powered by WordPress || Designed by Contexture International & ZIOŁOWO

Licencja Creative Commons