Pędzenie roślin przyprawowych – idealne rozwiązanie na zimę!

Opublikowano 2012-09-24

Pędzić czyli pobudzać do ponownego wzrostu. Metodą tą można uzyskać świeże zioła przyprawowe poza normalnym okresem wegetacji. Wzrost większości pędzonych roślin odbywa się przy ograniczonej intensywności światła, co jest dodatkową zaletą. Ponowny wzrost odbywa się kosztem zgromadzonych (w korzeniach, cebulach) substancji zapasowych w czasie wegetacji. Warzywa i zioła  pędzone w okresie jesienno-zimowym to nie tylko źródło witamin i przypraw, ale także ciekawa dekoracja kuchennego okna.

 

Spośród roślin przyprawowych do pędzenia nadają się:

Korzeń pietruszki posadzony w doniczce z czasem wypuści piekną zieloną nać.

Korzeń pietruszki posadzony w doniczce z czasem wypuści piekną zieloną nać.

 

 • czosnek,
 • cykoria podróżnik,
 • estragon,
 • hyzop,
 • lubczyk,
 • mięta,
 • pietruszka,
 • seler,
 • siedmiolatka,
 • szczaw
 • szczypiorek.

 

Rośliny korzeniowe (lubczyk, pietruszka, seler)

Do pędzenia można wykorzystać niekształtne korzenie natomiast korzenie chore (ordzewiałe), zbyt przesuszone, przemarznięte nie nadają się do pędzenia. Korzenie tych roślin wykopuje się z gruntu od września do mrozów i sadzi w doniczkach po uprzednim usunięciu całej naci. Należy pamiętać aby nie uszkodzić korzeni. Zaraz po posadzeniu korzeni glebę należy obficie podlać.

DSC03949a

Zielony szczypior czosnku.

Dla prawidłowego wzrostu liści wymagana jest temperatura 10-12°C – w niższej przyrost naci będzie przebiegał dużo wolniej, w zbyt wysokiej (powyżej 20°C) wzrost będzie niższy, a liście bardzo szybko będą tracić turgor. Świeżą nać otrzymujemy po około 6 tygodniach od momentu wysadzenia korzeni. Pędzone rośliny nie mają dużych wymagań nawozowych, ponieważ wyrastające liście korzystają z substancji zgromadzonych w korzeniach. Podczas pędzenia konieczne jest usuwanie chorych i zżółkniętych liści.

 

Czosnek

 

Aby uzyskać świeży szczypior czosnku, należy wysadzić duże i grube ząbki lub główki czosnku na głębokość 2/3 wysokości, po usunięciu suchych łusek okrywających. Najlepsze warunki dla pędzenia czosnku to dostęp światła i umiarkowane podlewanie. Ścinamy szczypior gdy będzie miał około 20 cm wysokości.

 

Estragon i mięta

 

Sadzonki kłączowe estragonu i rozłogowe mięty można pozyskać z własnej uprawy gruntowej, praktycznie od ustąpienia śniegów na przedwiośniu do mrozów na jesieni. Aby przyspieszyć proces pędzenia tych roślin, można moczyć sadzonki w ciepłej wodzie o temperaturze 40°C przez około 5 godzin. W ten sposób sadzonki sadzi się tak samo jak w normalnej uprawie doniczkowej. Świeże listki estragonu i mięty można otrzymać już po około 4 tygodniach od momentu ich posadzenia.

 

Hyzop lekarski

 

W październiku przycina się sekatorem części nadziemne roślin przeznaczonych do pędzenia.

Cebula siedmiolatka

Cebula siedmiolatka

Następnie wykopuje się rośliny wraz z dużymi bryłami korzeniowymi i dołuje je w chłodnych piwnicach. Mniej więcej 6 tygodni przed planowanym pierwszym zbiorem ziela hyzopu przesadza się zadołowane rośliny do dużych doniczek i przenosi do ciepłego pomieszczenia, gdzie będą pędzone.

 

Szczypiorek

 

Szczypiorek może być pędzony od października do lutego. W czasie pędzenia tworzy liście kosztem składników zapasowych zmagazynowanych w kępkach, dlatego nie wymaga on nawożenia mineralnego. Kępki przeznaczone do pędzenia (o średnicy około 8 cm) wykopuje się na jesieni, szczypior krótko przycina się i przesusza. W

Szczypiorek

połowie października szczypiorek znajduje się w stanie bezwzględnego spoczynku. Wykopane i przesuszone kępki przenosi się do pomieszczeń, zabezpieczając w ten sposób przed silniejszymi mrozami i tam pozostawia do rozpoczęcia pędzenia. W okresie od października do grudnia przerywa się okres spoczynku roślin. Najlepszym sposobem jest ciepła kąpiel, w której można trzymać rośliny przez 8-16 godzin, stosując początkową temperaturę 35°-40°C. Bezpośrednio po kapieli sadzi się kępki do skrzynek, misek lub doniczek, które można umieścić w miejscach nieco zaciemnionych. Po 3-6 tygodniach można zrywać zielony szczypiorek. Długość okresu pędzenia zależy od temperatury pomieszczenia. Temperatura pędzenia szczypiorku powinna wynosić około 20°C. W czasie pędzenia należy utrzymywać w pierwszych 2 tygodniach temperaturę około 22-24°C, co sprzyja szybkiemu wznowieniu wegetacji, a następnie obniżenie jej do 14-16°C, co pobudza wytwarzanie jędrnych liści. W ostatnich 2 tygodniach pędzenia należy zapewnić roślinom dobry dostęp do światła, które wpływa na dobre zabarwienie liści i ich należytą jędrność. Wilgotność powietrza w okresie pędzenia powinna być utrzymywana na poziomie 70-75% (nie powinna przekraczać 80%). Szczypiorek pędzony w nadmiernej wilgotności szybko więdnie po ścięciu i jest bardziej podatny na choroby. Należy często podlewać szczypiorek ponieważ w czasie pędzenia zużywa duże ilości wody. Szczypiorek po ścięciu odrasta ponownie po kolejnych 3-4 tygodniach.

 

Siedmiolatka (cebulka)

Mała cebulka siedmiolatka

 

Siedmiolatkę musimy jesienią wykopać i przechować w piwnicy w lekko wilgotnym piasku. Cebulę można pędzić już od listopada. Do pędzenia nadaje się zarówno cebula z za­schniętą szyjką, jak też cebula bączasta. Cebule z niezaschniętą szyjką (tzw. bączaste), pędzimy najwcześniej. Nie na­leży pędzić cebuli porażonej przez mączniaka lub pleśń, ponieważ choroby te mogą rozwijać się w czasie pędzenia. Dla przerwania fazy spoczynku cebuli należy moczyć ją w wodzie o temperaturze 33-35°C przez 12 godzin. Przed sadzeniem wska­zane jest obcięcie szyjki cebuli, tak jednak, aby nie uszkodzić mięsistych łusek. Zamiast ciepłej kąpieli i obcinania szyjki można umieścić cebu­lę w pomieszczeniu o temperaturze 20°C i wil­gotności względnej 80-85%. Sadzimy cebulę tak aby szyjka wystawała z ziemi. Po ukazaniu się pierwszych liści szczypiorku należy pojemniki przenieść na parapet. Zbiór następuje już po 3 tygodniach.

 

Cykoria podróżnik (cykoria  liściowa,  czyli cykoria sałatowa – roślina warzywna)

Cykoria sałatowa
źródło: http://commons.wikimedia.org/

 

Do pędzenia wykorzystuje się korzenie wykopane jesienią (od połowy października do połowy listopada). Korzenie można pędzić zaraz po zbiorze lub przechowywać (jak warzywa korzeniowe) i pędzić w okresie zimowo-wiosennym. Można korzenie  ułożyć w zacienionym, chłodnym miejscu (1-2°C) na 3-5 tygodni, wówczas zgromadzone w liściach substancje odżywcze będą mogły spłynąć do korzeni. Następnie liście przyciąć do 2,5 cm, a korzeń skrócić o 2,5 cm. Cykorię pędzimy bez dostępu światła np. w piwnicy lub pojemnik z posadzoną cykorią okrywamy czarną folią. Korzenie cykorii  zasypujemy ziemią ogrodniczą lub piaskiem na całą ich wysokość i podlewamy. Temperatura podłoża podczas pędzenia powinna wynosić 15-20°C, a temperatura powietrza o 5-6 stopni mniej. Pędzenie trwa około 3-5 tygodni w ciemności. Zbiór rozpoczyna się gdy główki osiągną długość 15-18 cm. Cykorię ścina się wraz z cienką warstwą korzenia. Aby zbierać cykorie stopniowo przez dłuższy czas można przetrzymać ją przez kilka dni w temperaturze 3-5°C.

 

 

 

 

źródło: 
Lesley Bremness. Wielka księga ziół. Warszawa 1991. 
Wacław Jaroniewski. Zioła dla wszystkich. Warszawa 1990.

 

Podobne tematy:

Pielęgnacja i choroby ziół hodowanych w domu – FILM

Rozmnażanie ziół przez ukorzenianie sadzonek w wodzie

 

Dodaj komentarz

TELEFON 537-810-118 || E-MAIL kontakt@ziolowo.pl
Copyright © 2012- ZIOŁOWO || Powered by WordPress || Designed by Contexture International & ZIOŁOWO

Licencja Creative Commons