Naturalne mydła

Opublikowano 2018-05-18

Prawdziwe, tradycyjne mydło to tłuszcz – rzadziej zwierzęcy, częściej roślinny – plus wodorotlenek sodu i woda. Tymczasem to, co widzimy w sklepach, to głównie kostki myjące, czyli syndety, które zawierają tylko do 10% naturalnego mydła. Reszta to detergenty syntetyczne, nasycone kwasy tłuszczowe, środki zapachowe i barwiące oraz konserwanty. Choć dobrze się pienią i usuwają brud, to bywają drażniące i zmieniają pH skóry, powodując nadmierne łuszczenie. Aby zniwelować to niekorzystne działanie, czasem dodaje się do nich emolienty, które mają naprawić uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry. W naturalnych mydłach znajdziemy: oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej rycynowy, olej palmowy, olej laurowy, masło shea, masło kakaowe i wiele innych.

Prawdziwe mydło, żeby stało się kosmetykiem, który nie tylko oczyszcza, ale i pielęgnuje skórę, musi leżakować przynajmniej kilka tygodni. Dojrzałe ma pH zbliżone do odczynu naszej skóry, dzięki czemu nie wysusza jej i nie podrażnia. Mydło naturalne to od czterech do kilku składników i ewentualnie dodatki w postaci olejków eterycznych, maceratów ziołowych oraz naturalnych barwników.

Oliwa z oliwek jest bardzo ważnym składnikiem mydła, która posiada największe możliwości nawilżające. Mydło zatem nie tylko świetnie myje, ale także silnie nawilża nawet najbardziej spragnioną skórę. Oliwa z oliwek jest bogactwem witaminy E, która nie tylko odżywia i regeneruje, ale również opóźnia procesy starzenia się skóry.

Olej kokosowy posiada silne właściwości nawilżające i regenerujące skórę. Zawiera w sobie kwas laurynowy (47%)o właściwościach bakteriobójczych, antyseptycznych, antygrzybicznych. Olej ten często polecany jest przy różnych problemach skórnych, typu łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry. Bardzo silnie nawilża. Dodatkowo w mydle został wykorzystany jako naturalny spieniacz (sprawia, że mydło doskonale się pieni, nie tracąc swoich walorów odżywczych).

Masło Shea bogate w kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, E i F – regeneruje i odnawia zniszczony naskórek. Wygładza i zmiękcza skórę jednocześnie chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami, m.in. promieniami UV. Stymuluje aktywność komórek do odmładzania. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza procesy gojenia, niweluje reakcje alergiczne.

Olej ze słodkich migdałów bogaty w witaminę E, C i z grupy B, chroni równowagę skóry, przyspiesza metabolizm skórny, powstrzymuje procesy starzenia, zmniejsza utratę wody przez skórę, uelastycznia. Jeden z najdelikatniejszych olejów, polecany przy kuracjach antycellulitowych i przy niwelowaniu rozstępów.

Węgiel aktywny nie tylko usuwa tłuszcz i odtyka pory, ale również wyrównuje koloryt skóry, zwalcza wolne rodniki i działa bakteriobójczo. Idealnie sprawdza się przy problemach skórnych (trądzik, cera tłusta, egzema, łuszczyca). Brud i zanieczyszczenia przyklejają się do cząsteczek węgla i są przez nie wchłaniane, a następnie usuwane z twarzy razem z wodą. Skóra poddana działaniu kosmetyku z węglem aktywnym jest odświeżona i matowa.


Mydło naturalne Aleppo nazywane jest też mydłem oliwkowo-laurowym i produktem całkowicie naturalnym. Formuła mydła opracowana wyłącznie na bazie surowców naturalnych nie zawiera w swojej oryginalnej formie sztucznych barwników, konserwantów, perfum, ani innych substancji drażniących. Mydło Aleppo posiada zalety lecznicze dzięki składnikom antyseptycznym, a także właściwości zabliźniające i nawilżające, które odnawiają film hydrolipidowy. Skład podstawowy mydła to oczywiście oliwa z oliwek oraz olej laurowy, który występuje w kosmetyku w różnych proporcjach, od 2% do 70%. Mydło o podwyższonej zawartości oleju laurowego znajduje zastosowanie w procesie wspomagania leczenia łuszczycy, egzemy, grzybicy, łojotokowego zapalenia skóry, wypadających włosów, łupieżu, zaawansowanego trądziku, przebarwień skórnych i innych dolegliwości dermopochodnych (problemów takich jak grzybica, siniaki, krwiaki, wypadające oraz suche i zniszczone włosy).

Czarne mydło Savon Noir słynne mydło w formie pasty, oryginalnie produkowane w Maroku. Głównym składnikiem są rozgniecione czarne oliwki i oliwa z oliwek. Czasami występuje z dodatkami olejków pielęgnacyjnych, np. z róży damasceńskiej czy eukaliptusowym. Bezpieczne zarówno do cery suchej, mieszanej jak i tłustej. Regularne stosowanie mocno rozwiązuje problem zaskórników i wyprysków. Skóra po użyciu jest gładka i dobrze oczyszczona. Detoksykuje, złuszcza, oczyszcza, odżywia, zmiękcza naskórek, działa przeciwzmarszczkowo.

Mydło nagietkowe z naturalnych olejów roślinnych i ekstraktów ziołowych. Ma działanie kojące, łagodzące. Szczególnie polecane jest dla osób o skórze suchej, delikatnej i wrażliwej. Dzięki zawartości witaminy A w nagietku nawet skóra delikatna nie ulega wysuszaniu i łuszczeniu. Nagietek świetnie regeneruje skórę i skutecznie łagodzi jej podrażnienia. Pomaga na trądzik: przyspiesza gojenie wyprysków i zapobiega powstawaniu zaskórników. Wykazuje również właściwości nawilżające, dlatego jest polecany do cery suchej, ze skłonnością do łuszczenia. Wyciąg z kwiatów nagietka można stosować zewnętrznie na uszkodzenia skóry różnego typu, np. na rany, otarcia, oparzenia, odmrożenia, wrzody, stłuczenia, wysypkę, ukąszenia owadów. Nagietek to bezpieczny składnik, dlatego może być stosowany również przez osoby ze skórą wrażliwą.

Mydło miętowe działa antyseptycznie i odkażająco, a rześka kompozycja pielęgnuje skórę. Mięta wpływa na dobrą kondycję skóry. Dzięki zawartości mentolu, olejek z mięty odpręża zmęczoną skórę, rozjaśnia ciało pozbawione blasku i kontroluje prawidłowe natłuszczenie skóry. Po połączeniu z olejkiem jojoba, taka mieszanka olejków eterycznych odświeża skórę i reguluje intensywność wydzielania naturalnych tłuszczów, tym samym zapobiegając rozwojowi trądziku i zatykaniu się porów. Dzięki olejkowi z mięty pieprzowej cera staje się gładka i lśniąca.

Mydło miodowe ma doskonałe właściwości nawilżające i wygładzające. Mydło miodowe, dzięki zawartości miodu podwyższa napięcie skóry, czyni ją miękką i gładką. Wykazuje także działanie odkażające. Na drodze osmozy powoduje wzmożenie przepływu krwi w tkance skórnej, polepszając jej odżywienie. Skóra nabywa w ten sposób elastyczności, a zmarszczki ulegają wygładzeniu. Miód usuwa złuszczony naskórek, działa oczyszczająco i leczniczo, szczególnie w przypadku skóry źle ukrwionej i o rozszerzonych porach. Miód jest antyoksydantem, dzięki czemu ma zdolność odmłodzenia i nawilżenia skóry, dlatego znajdziemy go w wielu kosmetykach.

Mydło lawendowe sprawia, że skóra staje się dokładnie oczyszczona, odświeżona. Lawenda wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu łagodzi podrażnienia i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Dodatkowo olejek lawendowy stymuluje układ nerwowy: pomaga się wyciszyć, uspokoić. Ma silne właściwości przeciwzmarszczkowe.

Mydło siarkowe zawiera w swoim składzie ok. 5 % związków czystej siarki. Dzięki temu działa wysuszająco, narusza warstwę ochronną naskórka i (przy częstym stosowaniu) doprowadza do ograniczenia wydzielania sebum. Aby złagodzić inwazyjne działanie siarki, do mydła siarkowego dodaje się substancje nawilżające m.in. oliwę z oliwek oraz witaminy z grup B, C i E. Jest to doskonały środek oczyszczający skórę, ale należy go stosować doraźnie. Przy regularnym stosowaniu mydło może wysuszyć skórę, która zacznie pękać i uwrażliwi się. Ma to również duży wpływ na elastyczność i nawilżenie skóry. Mydło siarkowe stosuje się jako uzupełnienie w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, a także do mycia przetłuszczających się włosów i skóry z łojotokiem i łupieżem.

Mydło borowinowe produkowane jest na bazie olejów roślinnych z dodatkiem borowiny. Mydło nadaje skórze lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu odzyskuje naturalne pH. Wspomaga również odbudowę płaszcza wodno-lipidowego skóry. Borowina (pochodna torfu) powoduje oczyszczanie skóry. Przy dłuższym stosowaniu można zauważyć poprawę elastyczności skóry. Borowina poprawia stan suchej, pękającej skóry.

Przedstawiałam niewielka część składników potrzebnych do produkcji naturalnego mydła. Lista jest ogromna. Mydła dostępne w sprzedaży różnią się składem, metoda wykonania. Mogą to być mydła sodowe lub potasowe, w postaci kostki lub pasty.

Takie mydło oczywiście możemy zrobić sobie sami. Wystarczy zakupić kilka przedmiotów plus składniki mydła i wygospodarować trochę czasu. Podstawowymi elementami, które będziemy potrzebować będą: okulary, rękawiczki gumowe, woda dejonizowana, wodorotlenek sodu lub potasu, tłuszcze (oleje), maceraty, olejki eteryczne i inne. Wszystko zależy jakie mydło chcemy wykonać. Przepisy na pewno znajdziecie w książkach kosmetycznych, na stronach internetowych lub konkretnych blogach. Natomiast dla początkujących przydatny będzie z pewnością kalkulator mydlany. Zatem zachęcam do tworzenia własnych naturalnych mydeł.

Dodaj komentarz

TELEFON 537-810-118 || E-MAIL kontakt@ziolowo.pl
Copyright © 2012- ZIOŁOWO || Powered by WordPress || Designed by Contexture International & ZIOŁOWO

Licencja Creative Commons